Novinky

Byty na košických sídliskách zlacneli

ZDROJ: korzar.sk

Ceny bytov v Košiciach oproti minulému roku klesli od 2 – 10 %, aj keď v poslednom štvrťroku mierne stúpli. Hodnotu si držia najmä tie v centre, na okraji mesta sú čoraz lacnejšie.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska sa po vyše dvoch rokoch skončilo znižovanie cien bytov. V treťom štvrťroku 2012 ich ceny mierne vzrástli o 1 %, priemerná cena dosiahla hodnotu 1240 eur/m2, čo je o osem eur menej ako vlani v rovnakom období.

Najrýchlejší rast cien v treťom kvartáli 2012 zaznamenal Košický kraj, o 4,8 percenta.

„Tieto údaje vychádzajú z cien bytov, ktoré sú vypočítané zo znaleckých posudkov, ktoré majú banky k dispozícii. Vôbec nezohľadňujú napríklad kúpu v hotovosti. A cena v znaleckom posudku sa nemusí rovnať kúpnej cene,“ vysvetľuje Soňa Kovačevičová, realitná maklérka RE/MAX Eden. Terajšie ceny prirovnáva k tým v roku 2006.

„Jedným z dôvodov je aj fakt, že niektorí klienti si stanovili minimálny strop za koľko sú ochotní nehnuteľnosti predať a nie sú ochotní donekonečna znižovať cenu, pretože nehnuteľnosť nepotrebujú predať. Radšej ju stiahnu z ponuky,“ hovorí Rastislav Štalmach z Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

Pre citové puto nepopustia

Metropola východu na trhu s nehnuteľnosťami tiež prechádza neustálymi, aj keď malými zmenami.

Pre dostupnosť do centra mesta je trvalo najdrahšie Staré Mesto, širšie centrum (Juh a Sever), Západ, potom nasledujú okrajové časti. Z nich je najdrahšie KVP a najlacnejšie Sídlisko Ťahanovce.

„Na hodnote rastú byty v centre mesta a tehlovej konštrukcie. Naopak, strácajú byty na okrajových sídliskách, panelové,“ vraví Rastislav Štalmach.

Soňa Kovačevičová údaje upresňuje. „Byty v centre poklesli oproti minulému roku možno len o 1 – 2 %. Pokles cien je najviac viditeľný na okrajových častiach Košíc, ktoré zlacneli až o 10 %.“

Výnimkou sú byty v panelákoch na okraji Juhu pri centre mesta. „Ich cena v poslednom roku stúpla hlavne kvôli blízkosti Auparku. Aj budúci park na mieste zbúranej Kongresovej haly skrášľuje okolie,“ uvádza Roman Horváth, konateľ spoločnosti Realitné služby, s. r. o.

„Už nie je až taký veľký záujem o garsónky a jednoizbové byty. Teraz idú dvoj a trojizbové. Tie menšie sa skôr prenajímajú.“

Pokiaľ je dobre nastavená cena bytu, v ponuke sa neohreje dlhšie ako mesiac. Cenu bytu dvíha rýchla dostupnosť do centra, dobrá občianska vybavenosť, iné ako prvé a posledné poschodie, výťah, balkón alebo loggia a aspoň čiastočná rekonštrukcia.

„Často sa stáva, že predávajúci nie sú dobre informovaní čo sa týka realitného trhu a myslia si, že ich byt je ten najlepší spomedzi všetkých. Lebo manžel pracoval celý týždeň na tejto stene, váži si tú robotu, prežili v byte celý život, majú k nemu nejaký citový vzťah a zvykli si aj na vzdialenosť od centra. Byt považujú za najlepší možný a neustúpia z ceny. Dlho im trvá, kým znížia cenu. Ale ak chcú ten byt fakt predať, po nejakom čase si uvedomia, že im radíme dobre a prehodnotia cenu. Ale títo predávajúci sú v menšine,“ dodáva Miroslav Iláš z realitnej kancelárie Realitné služby, s. r. o.

Nie je pôvodný ako pôvodný

Meter štvorcový napríklad trojizbového bytu kúpite od 850 do 1 100 eur. Podľa lokality a jeho stavu.

„Pri pôvodnom stave ale treba rátať s nákladmi na rekonštrukciu, ktoré sa pohybujú od 10–tisíc eur vyššie. Samozrejme, je rozdiel medzi pôvodným stavom 25 a 45–ročného bytu,“ vysvetľuje Soňa Kovačevičová.

„Ideálna kúpna cena pri kompletne prerobenom byte je 950 eur/m2. Na Ťahanovciach kúpite byt o rozlohe 68 m2 v pôvodnom stave za 55–tisíc, rovnako veľký, tiež pôvodný stav, na Jazere za 62–tisíc a na KVP prerobený 79 m2 pri dobrej cene za 80–tisíc,“ udáva Roman Hortváth príklady. Obľúbené sú pražské aj košické typy.

Na novostavby aj zľavy

Inou cenovou skupinou sú byty v novostavbách. Aj preto sa predávajú o čosi ťažšie. „Na niekoľko takýchto bytov v novostavbe ponúkame až 20% zľavu.“

Martin Tinka z TopReality.sk hodnotí posledný rok. „Predaj novostavieb v porovnaní s koncom minulého roka mierne poklesol. Ceny sa mierne znížili – súvisí to s najväčšou pravdepodobnosťou práve so zníženým záujmom o novostavby, čo ovplyvňuje aj ekonomická situácia. Mnoho ľudí si nemôže dovoliť kúpu týchto druhov nehnuteľností. Ceny novostavieb v Košiciach u nás sa pohybujú od minimálne 30–tisíc eur za jednoizbový a maximálne 300 000 eur za 5 a viacizbový byt.“

Peter Tomko, ktorý má na starosti predaj bytov v novostavbe na Terase, vysvetľuje nálady kupujúcich.

„Klienti prejavujú väčší záujem o byty, ktoré sú už postavené, takže aj v našom projekte evidujeme v porovnaní so situáciou pred rokom väčší záujem. Klienti totiž na vlastné oči vidia, že to, čo bolo prezentované na vizualizáciách, sme aj skutočne postavili. Priamo na stavbe už vidia hotové byty, môžu si overiť kvalitu prác, dispozície či výhľad na neďaleké centrum Košíc.“

Ceny by už stúpať nemali

Najdrahšie bývanie predstavujú byty v novostavbe priamo na Hlavnej ulici. „Takéto budeme ponúkať za 2000 eur/m2,“ hovorí Soňa Kovačevičová.

V novostavbe pri Košickej Novej Vsi je predaných približne 65 % bytov. „V ďalšej etape očakávame nárast cien kvôli nárastu cien stavebných prác. Ceny sa pohybujú od 1150 – 1250 eur /m2. Keďže máme 2 – 5–izbové byty, ich ceny sú v rozmedzí 63 000 – 193 000 eur,“ vraví Ján Marušin.

Odborníci nepredpokladajú žiadnu zásadnú zmenu na trhu. „Ceny bytov budú na začiatku budúceho roka pravdepodobne opäť mierne klesať alebo stagnovať. Pretože ľudia sú stále opatrní kvôli hrozbe nezamestnanosti a vysokých cien. Bude treba ich presvedčiť dobrou cenou,“ uzatvára Soňa Kovačevičová.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *