CenyNovinky

Ceny bytov v Košiciach za 3. kvartál 2011

Ceny nehnuteľností v Košiciach poklesli, ešte sa znížia. Zo štatistík Národnej banky Slovenska vyplýva, že v 3. štvrťroku 2011 sa nehnuteľnosti stali najlacnejším za posledné štyri roky. Priemer cien sa ustálil na hodnote 1 248 eur/m2. Aj keď sa cena bytu v Košiciach znížila, odborníci si stále myslia, že byty u nás sú stále predražené.

Už vyše troch rokov trvá na Slovensku postupné znižovanie priemerných cien domov a bytov, ktoré pravdepodobne bude pokračovať aj v nasledujúcom kvartáli.

„Pozorujeme stagnáciu na trhu s nehnuteľnosťami, ktorá je spôsobená celosvetovou ekonomickou krízou. Ale z dlhodobého hľadiska sa investícia do nehnuteľností určite oplatí, pretože ceny budú o pár rokov niekde inde, ako sú teraz. Budú vyššie,“ tvrdí Roman Horváth, konateľ realitnej kancelárie Euroreal Service, s. r. o.
Peter Tomko z Classic Reality vidí príčinu poklesu cien aj v tom, že je málo dobrých bytov: „Takmer všetky byty majú nejakú chybu. Nikto nechce bývať na prvom ani na poslednom poschodí, všetci chcú balkón alebo lodžiu a tehlový byt na Severe, Terase alebo KVP. Takéto dobré byty za rozumnú cenu sa rýchlo predávajú. Ostatné stoja. Preto ak má niekto vyhliadnutý dobrý byt, nemal by čakať na nižšiu cenu, lebo ten byt už zajtra nemusí byť.“
Rodinné domy na ústupe

Júlia Gregová z realitnej kancelárie Remax Eden tvrdí, že dôvodom prevažovania ponuky nad dopytom sú aj tvrdohlaví majitelia nehnuteľností: „Niektorí si ešte nevšimli, že treba znížiť cenu. Byt si kúpili v čase, keď bol veľmi drahý, a teraz, keď ho predávajú, nechcú na ňom prerobiť. Ale tie byty už dnes nemajú takú hodnotu a nikdy ani mať nebudú.“

Aj ceny domov sa hýbu, avšak pomalšie a pre bežných smrteľníkov sú stále nedostupné. „Domy sú už oveľa menej atraktívne, ako boli kedysi. Tie v meste sú predražené. Niektorí mladí ľudia, čo prišli do Košíc z okolitých miest alebo dedín, sa síce chcú vrátiť do rodinného domu, lebo sa v byte necítia dobre, ale vyberajú si lokality do 15 až 30 km od Košíc. No keď si uvedomia, že niekedy budú musieť ísť aj trikrát za deň do mesta a domov, rozmyslia si to,“ tvrdí P. Tomko: Navyše ceny rodinných domov poklesli aj kvôli minuloročným záplavám, keďže ľudia sú oveľa opatrnejší v kupovaní domov v blízkosti vodných tokov.

Najlacnejšie sú Ťahanovce

Kedysi bol trend kupovať si byty na najmladšom sídlisku, na Ťahanovciach, no dnes dopyt po nich poklesol a spolu s bytmi na Sídlisku dargovských hrdinov a Nad jazerom sa radia medzi najlacnejšie byty v meste. Je to hlavne kvôli väčšej vzdialenosti od centra.

„Pomerne lacné byty sú na konci Sídliska nad jazerom, pretože sa tam často tvoria dopravné zápchy a to ľudí odrádza,“ tvrdí Roman Horváth.

Najmenej zaplatíte za družstevné byty na Ťahanovciach, a to už od 800 eur/m2. Pred rokom to bolo ešte o 5 až 10 % viac. Menej nákladné varianty využívajú hlavne mladé páry, ktoré tvoria väčšinu klientov realitných kancelárií.
Najdrahší meter štvorcový stojí aj 2 000 eur

Naopak, najdrahšie nehnuteľnosti sú tradične v centre mesta, v širšom centre (mestské časti Sever a Juh), nasleduje Terasa a KVP. Priemer je približne 1 000 eur/m2, no v Starom Meste sa cena metra štvorcového môže vyšplhať až do výšky 2 000 eur.

„Závisí to však od mnohých okolností. Napríklad keď má byt na Hlavnej ulici aj balkón, jeho cena môže stúpnuť aj o 33 000 eur,“ tvrdia realitní makléri.

Ceny novostavieb

Aj novostavby na okrajových sídliskách si stále držia svoje vysoké ceny, no momentálne sa nepredávajú ľahko. „Cieľová skupina pre nové byty sú mladí ľudia s vyšším príjmom. No nie je ich tak veľa a ich počet ani nenarastá,“ hovorí J. Gregová: Stagnujúci trh s nehnuteľnosťami prekáža aj bankám. „Hypotekárne úvery sú teraz veľmi dobré, lebo banky zvýhodňujú úrokové sadzby, aby rozhýbali trh a konkurenčne sa predbiehajú, ktorá dá klientom lepšiu ponuku,“ vysvetľuje R. Horváth.

Realitní makléri sa zhodujú, že ideálom pre Košičanov ostáva 3-izbový tehlový byt na Severe s balkónom a výťahom na inom ako prvom a poslednom poschodí, ktorého cena sa pohybuje okolo 900 eur/m2.