CenyNovinky

Ceny nehnuteľností 4Q/2011

Ceny bytov a rezidenčných nehnuteľností na Slovensku vo 4. štvrťroku 2011

Priemerná cena metra štvorcového nehnuteľností na bývanie dosiahla na Slovensku vo 4. štvrťroku 2011 úhrnnú hodnotu 1236 €/m2, čo predstavuje zníženie o 12 euro v porovnaní s 3. štvrťrokom 2011. Údaje poskytla NBS a Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

Priemerné ceny bytov sa vo 4. štvrťroku 2011 oproti predchádzajúcemu štvrťroku znížili o 3 €/m2 na hodnotu 1309 €/m2, čo znamenalo medzištvrťročný pokles o 0,2% a medziročný pokles o 1,7 %.

Priemerné ceny domov sa znížili o 19 €/m2 na 1085 €/m2, čo znamenalo medzištvrťročný pokles o 1,7 % a medziročný pokles o 4,7 %.

Výnimkou bol vývoj cien päťizbových bytov, ktorých priemerné ceny rástli rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku. Rovnaký trend bolo možné pozorovať aj pri domoch, kde priemerné ceny priestrannejších víl rástli rýchlejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Vývoj cien v Košiciach

Byty v Košiciach  zaznamenal najvýraznejší pokles cien. Priemerné ceny nehnuteľností v Košiciach vo 4. štvrťroku 2011 oproti predchádzajúcemu štvrťroku poklesli o 18 €/m2.

Avšak ak hodnotíme celý rok 2011, v Košickom kraji došlo medziročne k zvýšeniu cien o 34 €/m2, a to aj napriek zníženiu v poslednom štvrťroku.

Aký bol teda rok 2011?

Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa v roku 2011 niesol v znamení  znižovania priemerných cien rezidenčných nehnuteľností.

Údaje o vývoji priemerných cien domov a bytov potvrdili očakávania NBS, že v poslednom štvrťroku sa znížia ceny nehnuteľností výraznejšie ako v troch predchádzajúcich.

Pokles cien súvisí to jednak s väčšou ochotou developerov a predávajúcich vyjednávať o cene pred koncom roka, ale v poslednom období to môže byť ovplyvňované aj rastúcim počtom hroziacich a už aj realizovaných dražieb domov a bytov, ktoré si domácnosti obstarali pomocou úverov.

Prognóza na rok 2012

Očakávania viacerých aktérov a niektorých analytikov o možnom oživení trhu s bývaním už v druhej polovici minulého roka sa nenaplnili a zdá sa, že pomyselné dno ešte ani aktuálne dosiahnuté nebolo.

Kryštalizácia slovenského trhu s bývaním bude zrejme pokračovať aj v priebehu roka 2012. Dôvodom je pretrvávanie neistôt na finančných trhoch, menej optimistické očakávania domácností a tým aj ich znížený záujem a ochota obstarávať bývanie z úverových zdrojov.

Preto ceny bývania budú mať v najbližšom období pravdepodobne tendenciu naďalej sa mierne znižovať.