CenyNovinky

Je správny čas na kúpu bytu?

Väčšina otázok, ktoré dostávame emailom, sa týka práve predpokladaného vývoja cien nehnuteľností. V porovnaní s obdobím spred niekoľkých rokov, keď sa ceny nehnuteľností menili z mesiaca na mesiac, je dnes už podstatne jednoduchšie odhadnúť ich vývoj a zodpovedať tak otázku v nadpise článku. Myslíme si, že je správny čas na kúpu nehnuteľnosti. ALE…

Dlhodobý vývoj cien

Ceny nehnuteľností dlhodobo rastú, to vieme všetci. Práve preto treba investíciu do nehnuteľnosti vnímať z dlhodobého hľadiska. Ak boli pred piatimi rokmi ceny bytov o 10 až 20% vyššie ako sú dnes, tak môžeme predpokladať, že trhové ceny skôr či neskôr opäť stúpnu k týmto cenám a ešte vyššie.

Výhodné hypotekárne úvery

Úroky z hypotekárnych úverov boli v roku 2012 rekordne nízke.  Úrokové sadzby klesli až na 4,1 – 4,5% p.a. pri trojročnej fixácii. Dôvodom je vyššia konkurencia bánk a tiež zmena v zákone o bankách, ktorá umožňuje bezplatne presunúť hypotéku do inej banky k výročiu fixácie. Trend znižovania úrokových sadzieb by mal platiť aj v roku 2013.

Nezamestnanosť a kúpna sila

Na druhej strane ale pokračujúci rast nezamestnanosti, pomalší rast ekonomiky a stagnácia reálnych miezd nevytvoria dostatočný dopyt po nehnuteľnostiach, ktorý je základným predpokladom rastu ich cien.

Vývoj v Európe

Najnovšia štúdia Standard & Poor’s Financial Services LLC   počíta v roku 2013 v Európe s miernym poklesom cien nehnuteľností, avšak dlhodobé vyhliadky sú pozitívne.

Kúpiť sa oplatí, ale..

Zarobíte na kúpe bytu rovnako ako v čase realitného boom-u? S veľkou pravdepodobnosťou nie.  Vzhľadom na opatrné prognózy rastu v najbližších rokoch je na mieste zvýšená opatrnosť pri výbere vhodnej investičnej nehnuteľnosti. Nehnuteľnosť vyberajte tak, akoby ste ju kupovali pre vlastnú potrebu. Ako investor, by ste mali klásť dôraz predovšetkým na lokalitu.

Ak hľadáte byt či dom pre vlastné bývanie, tak nie je dôvod kúpu odkladať. Vzhľadom na prevažujúcu ponuku nad dopytom máte možnosť výberu a priestor na vyjednávanie kúpnej ceny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *