CenyNovinky

Vývoj cien nehnuteľností v roku 2015

 

V druhom štvrťroku 2008, teda v čase vrcholiaceho realitného boomu, stál jeden meter štvorcový rezidenčnej nehnuteľnosti v Košickom kraji 1 186 EUR. Aká je situácia dnes?

Aj keď mnohí z nás majú subjektívny pocit, že ceny nehnuteľnosti v ostatných rokoch rastú, čísla a štatistiky tomu nenasvedčujú. Opak je pravdou a ceny od roku 2008 mierne klesajú, prípadne stagnujú.

V januári 2015 sa priemerné ceny rezidenčných nehnuteľností v Košiciach pohybujú na úrovni 940 EUR za meter štvorcový, čo je približne o 20% viac v porovnaní s najvyššími cenami v roku 2008. Avšak keď si uvedomíme, že v roku 2005 sme tu mali ceny na úrovni 540 EUR, tak až toľko dôvodov na radosť nemáme.

Bankoví analytici očakávajú podobný trend aj v roku 2015. Ceny by sa výraznejšie meniť nemali. Aj keď  nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov, prebúdzajúci sa stavebný priemysel a plánované rozsiahle  investičné projekty EÚ by mohli predznamenávať nárast cien nehnuteľností a aktív vo všeobecnosti.

Oplatí sa teda dnes kupovať nehnuteľnosť?

Osobne si myslím, že vzhľadom na nízke úrokové sadzby  je vhodný čas na realitné investície a v priebehu nasledujúcich rokov nás čaká mierny nárast cien.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *